Ha valaki szervezete nem képes harcolni a fertőzések, tumorok ellen, akkor az illető immunhiányos. Ennek oka lehet az immunrendszer normális fejlődését akadályozó örökölt probléma vagy az immunrendszert károsító betegség, fizikai állapot.
Mi állhat az immunhiány mögött?
Immunhiányhoz vezethet a súlyos alultápláltság, különösen a fehérjehiány, valamint a rák számos típusa.
A legismertebb, immunhiányt okozó betegség a HIV-fertőzés, amelynek következménye az AIDS (szerzett immunhiányos tünetegyüttes).
Milyen problémákat okozhat?
Ha valakinek nem működik az immunrendszere, szokatlan nehézségekkel kell szembenéznie. Újra és újra megfertőzik olyan mikrobák, amelyek rendszerint egészséges személyeknél nem okoznak bajt, vagy az általánosan alkalmazott, hatékony kezelés ellenére nem képes felépülni egy betegségből.
Az érintett hajlamosabb lesz a rákra is. Ezek a hatások gyakran megfigyelhetők nagyon súlyos AIDS-betegeknél.
Ha az immunrendszer túl erősen reagál
Az autoimmun betegségek épp az ellenkező végletet jelentik, mint az immunhiányos rendell
enességek. Ilyenkor az immunrendszer túl hevesen reagál, és tévesen idegennek tekinti a szervezet saját sejtjeit vagy egyes anyagait.
Az autoimmun (szó szerint: ön-immun) betegség esetén az immunrendszer teljes védőerejét a saját sejtjel, szövetei ellen fordítja, azokban okoz károsodást.
Akcióban az immunrendszer
Az ölő T-sejtek a vérben keringenek, és a nyirokszervekben járőrözve olyan ellenségek után kutatnak, amelyek megsemmisítésére szakosodtak.
A sejteket megszálló kórokozókból egyes antigén-természetű anyagok megjelennek a megtámadott sejtek felszínén. Jelenlétük riadóztatja az arra járó T-sejteket, amelyek likvidálják a kórokozóknak menedéket nyújtó sejteket. Ez igen komoly lépésnek tekinthető a betegség leküzdésében.
Az őssejtek fő célpontjai a vírusfertőzött sejtek, de megtámadnak szöveti sejteket is, amelyeket bizonyos sejten belüli baktériumok (például a tuberkulózis baktériuma) vagy paraziták fertőznek meg.
Nem kímélik a ráksejteket és az idegen sejteket sem. Utóbbiak vérátömlesztéssel vagy szervátültetéssel is bekerülhetnek a szervezetbe.
Amikor a fertőzést vagy a betegséget sikerült legyőzni, egy újabb limfocita-típus, a szuppresszor T-sejtek lelassítják vagy megállítják a B-sejtek és T-sejtek működését — visszahívják őket a harcmezőről
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?