Immunrendszerünk állandó, kisebb-nagyobb aktivitásával, akcióival folyamatosan biztosítja az egyensúlyt a szervezet és a külvilág között.
Az immunrendszer 3 alapvető funkciója
Immunrendszerünknek háromféle gyakori, bár nem mindig hasznos működése, jellemzője van:
1. A védelem
Már a magzatban is megvan a lehetősége, bár az anyaméhen belül általában nincs szükség erre a tevékenységre – az édesanya immunműködése helytáll a magzatért is.
A születéstől kezdve azonban az embernek – és szinte kivétel nélkül minden állatfajnak, sőt a növények egy részének is – szüksége van immunvédelemre.
Célja elsősorban a fertőzések elleni védelem, származzon az akár baktériumtól, vírustól, gombától, parazitától, féregtől vagy más élősködőtől. A védelem, ha hatékony, észrevétlen, mert szó szerint csírájában fojt el minden fertőző behatolást
2. A türelem
Az előzővel szemben az „eltűrés”, a tolerancia nem a veszélyhelyzet elhárítása, hanem azt teszi lehetővé, hogy harmóniában, súrlódásmentesen éljünk együtt környezetünknek azzal a részével, amelyik nem jelent közvetlen veszélyt számunkra.
Az egészséges ember például toleráns az elfogyasztott élelmiszerekkel szemben, a környezetében található, számára veszélytelen élőlények fehérjéivel, valamint az élettelen világ legtöbb vegyületével szemben.
Ezek sokszor semmilyen reakciót nem váltanak ki, ám az sem ritka, hogy valamilyen virágpor vagy például a macskaszőr akcióba lendíti ugyan az immunrendszert, de ez a válasz azonnal ártalmatlan keretek közé is szorul.
3. Az „ingerültség”
Ez z állapot, amikor az immunrendszer felfortyan.
A mindennapi életünket, a kapcsolatainkat is megnehezítő reakció ez, ami erőteljes, de indokolatlan, általában rövidebb ideig tartó indulat – jelentéktelen célponttal szemben.
Az idegen antigéneket az emberi immunrendszer (védekező funkcióra specializálódott egységei) felismeri, majd celluláris immunrendszer – reakció, valamint humorális immunrendszer – válasz, azaz antitestek révén, elpusztítja azokat. Ez a folyamat maga az immunitás.