Akár hiszi, akár nem, immunrendszerét is támogatja, ha van egy vagy inkább két-három barátja. Lehet, hogy meglepően hangzik, de minél nagyobb társas életet él, annál kisebb az esélye, hogy náthás lesz.
A társas élet bizonyított jótékony hatásai
A hosszú évekig tartó vizsgálat alatt dr. Dávid Skoner, a Pittsburghi Gyermekkórház Allergológiai és Immunológiai Osztályának vezetője és kollégái több mint ezer férfit és nőt oltottak be náthavírusokkal, hogy megállapítsák, kik a legfogékonyabbak a betegségre.
A résztvevőket egy hétre hotelszobákba költöztették be, ahol azok olvasással, tévénézéssel és pihenéssel töltötték az időt. Előbb azonban a kutatók pszichológiai teszteket végeztettek velük, hogy meghatározzák, melyik személyiségtípusba tartoznak. A szállodai hét során egyesek náthásak lettek, mások nem. Dr. Skoner összegzése szerint újra és újra az derült ki, hogy elsősorban a magányos típusba sorolt emberek betegednek meg.
A tanulság nyilvánvaló. Az elszigeteltség miatti stressz negatívan hat az immunrendszerre, míg a pozitív kapcsolatok megakadályozzák a stresszhormonok, például a kortizol immungyengítő hatását.
A szakemberek arra jutottak, hogy azok, akik legfeljebb három emberrel érintkeztek — beleértve a házastársakat, szülőket, gyerekeket, barátokat és kollégákat – legalább kéthetente egyszer náthásak lettek. A betegség négyszer nagyobb valószínűséggel érte utol őket, mint azokat a társaikat, akik legalább hat személlyel tartották a kapcsolatot.
„Ez jól mutatja, milyen fontos a stresszmentes életre való törekvés – mondja dr. Skoner. – Ehhez pedig nem árt sok barátot szerezni akár a munkahelyen, akár a templomban vagy az iskolában.”
Nehézkesen mozog a társas kapcsolatok világában? Dr. Rabin szerint az immunrendszer támogatása érdekében akkor is tanácsos aktív életet élni, ha valaki egyébként nem barátkozik könnyen. Vágjon bele: egykettőre leküzdheti beilleszkedési problémáit, új barátokra lelhet, és még egészségesebbé is válhat.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?