Az AIDS elterjedésével a nyolcvanas évek elején a közvélemény egyre inkább tudatára ébredt az immunrendszer jelentőségének. Maga az AIDS (az angol acquired immuné deficiency syndrome – szerzett immunhiányos tünetegyüttes – rövidítése) tulajdonképpen nem betegség. Senki sem közvetlenül az AIDS miatt bal meg.
Akiben azonban kifejlődik az AIDS, annak az immunrendszere nagyon legyengül. Többé nem képes megküzdeni a fertőzésekkel, a rákkal és más betegségekkel. Az öngyógyító kapacitás kimerül. Az önvédelmi mechanizmusok híján a szervezet ezeknek a megbetegedéseknek a zsákmányává válik.
Miért alakul ki az AIDS?
Az AIDS a HIV (humán immundeficiencia vírus)-fertőzést követően alakul ki. A HIV-fertőzött állapotot HIV-pozitívnak nevezzük. A HIV-fertőződés és a „kifejlett” AIDS-es állapotot jelző betegségek kialakulása között gyakran hosszú idő, tíz év vagy még több is eltelik.
Sokan azonban a jellemző lappangási időnél jóval tovább voltak HIV-pozitívak, és mégis egészségesek maradtak, nem fejlődött ki náluk az AIDS. Úgy látszik, hogy az életmód és a szokások megváltoztatásával az AIDS féken tartható.
Akad továbbá néhány olyan ember is, akik kifejlett AIDS-es állapotban olyan mértékig fel tudták erősíteni immunrendszerüket, hogy viszonylag hosszú ideig élhettek.
Ebhez hasonlóan találni olyan súlyos rákbetegeket, akiknél – néha a betegség utolsó stádiumában – hirtelen drámai jobbulás mutatkozott, amit spontán remissziónak szokás nevezni.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?