Az antioxidánsok olyan tápanyagok, melyek a szervezet sejtjeit védelmezik az oxidatív károsodásoktól. Az oxidáció akkor fordul elő, amikor egy anyag oxigénnel lép reakcióba, például amikor egy almát, egy banánt vagy egy avokádót felvágunk, és a levegőnek kitett része bebarnul.
Az antioxidánsok megakadályozhatják vagy legalábbis csökkenthetik ezt a folyamatot. Ezért szoktunk citrom- vagy limelevet (melyek tartalmazzák az antioxidáns C-vitamint) facsarni ezekre a gyümölcsökre.
Miért károsak a szabadgyökök?
A gyermekek sejtjei állandóan használják az oxigént az égés folyamatához, a tápanyagok elégetéséhez energianyerés céljából, valamint a mikrobák ellen és az idegen vegyi anyagok, mint például rovar- vagy baktériumirtók semlegesítésére. Ezen folyamat során, szabadgyököknek nevezett anyagok keletkeznek, melyek sejtkárosodást okozhatnak és betegségeket válthatnak ki.
A szabadgyökök mindenféle égés során keletkeznek. A környezeti szennyezés egy másik fő forrás, de ide tartozik a dohányzás, a sugárzás és a megbarnult, megégett étel, pl. a barbacue (nyílt lángon sütés).
A sült ételek nagy mennyiségben tartalmaznak szabadgyököket, mivel a magas hő károsítja az olajat. A gyorséttermek katasztrófaövezetet jelentenek a fiatal immunrendszerek számára, mivel a gyermekek kiadós mennyiségű hő által károsított olajat fogyasztanak, amit zsírbő turmixokkal vagy cukorral telített szénsavas üdítőkkel öblítenek le.
Milyen ételekből juthatunk antioxidánsokhoz?
Szerencsére a természet gazdagon fel van fegyverkezve antioxidáns tápanyagokkal, melyek képesek ártalmatlanítani a szabadgyököket. Gyermekének egész életében szüksége lesz antioxidánsban bővelkedő táplálékokra, a következő lista tartalmazza a forrásokat.
Antioxidánsok – melyik étel, melyiket tartalmazza
- A-vitamin: máj, tojás, tőkehalolaj, zsírdús tejtermékek
- Béta-karotin: Pézsmatök, úritök, kantalupdinnye, görögdinnye, répa, édesburgonya, sárgabarack, mangó, zöld, leveles zöldségek
- C-vitamin: Brokkoli, petrezselyem, kiwi, citrus gyümölcs, bogyós gyümölcsök, paprikafélék, feketeribizli, kelbimbó, papaja, mangó
- E-vitamin: Avokádó, diófélék, magok, nyers olajok, búzacsíra, zabételek
- Szelén: Diófélék (különösen a brazíliai dió), magvak (különösen a szezámmag), teljes kiőrlésű gabona, tengeri étkek
Végre egy átlátható, érdekes oldal, ahol közérthető nyelven vannak megfogalmazva a tanácsok. Nemcsak az, hogy napi szükségletünk ennyi meg annyi mg ebből meg abból, hanem láthatom az egyes táblázatokból, hogy milyen ételeket válogassak össze.